Az olvasókör tapasztalatai

Krisztina, Edina, Viktória 11Rv1 osztályos tanulókat kérdeztem a József Attila Könyvtárban telesített közösségi szolgálattal kapcsolatban.

Mi volt a feladatuk?
Krisztina: Az olvasókörbe jelentkeztünk, ahol a kijelölt könyvekből választhattunk. Elolvastuk őket, megbeszéltük, hogy miről szólnak, mi tetszett bennük, és aki ajánlást is írt, az plusz órát is kapott érte.
Viki: Például Sherman Alexie-től a "Junior - egy indián naplója" című regényt olvastuk, ami egy indián fiúról szól.  És David Almond-tól a "Csókás nyár" címűt.

Elmesélnék az egyik könyv történetét?
Edina: A Csókás nyár elég hosszú, a Junioros jobban tetszett, mert pörgősebb a története és könnyen érthető, hétköznapi a megfogalmazás.
Kriszta:  Egy korunkbeli srácról szól, aki az indiánrezervátumban él. Ki akar törni abból az életből, mert nagyon szegény a családja és a szülei alkoholisták. Átiratkozik a szomszéd városba, egy másik iskolába, ahol főleg a fehérek tanulnak.
Edina:  Jobb iskolába akart járni, mert a rezervátumban nem volt magas az elvárás, de később bántották ezért. Az indiánok is, mert szerintük elárulta a népét, és eleinte a fehérek is.

Eleinte? Miért változott ez meg később?
Kriszta: Mert jobban megismerték.
Viki: És megverte a legnagyobb szájú fiút az iskolában.

Gondoltak arra, hogy hasonló megtörténhet akár Magyarországon is?
Kriszta: Az iskolában is volt már olyan, hogy kiközösítettek valakit. Én is tudok ilyenről.

És mit lehet olyankor tenni?
Viki: Hogy mi legalább nem bántjuk.
Edina: És talán annyit, hogy mellette állunk.

És mit gondolnak, mi az oka? Miért bántják egyesek a társaikat?
Kriszta: Többnyire az illető külseje miatt történik, vagy azért, mert másképp viselkedik.
Viki: Az általános iskolában is volt ilyen. Az egyik lány azt akarta, hogy rá figyeljenek, szerintem ezért csinálta.