Közösségi szolgálat
Közösségi szolgálat
Általános információk a közösségi szolgálatról
Ezen menüpontban szeretnénk tanulóinknak és szüleiknek segítséget nyújtani, hogy hozzáférhessenek a közösségi szolgálattal kapcsolatos legfontosabb információkhoz és a szükséges dokumentumokhoz.
Az 50 közösségi szolgálati óra az érettségi megkezdésének feltétele
A köznevelési törvény értelmében a rendes érettségi vizsga megkezdésének feltétele 50 óra közösségi szolgálat elvégzésének igazolása. A tanítási időn kívül összesen 50 órában kell anyagi érdektől független, szervezett keretek között folytatott, egyéni vagy csoportos, a közösség javát szolgáló tevékenységet végezniük az érintett tanulóknak.
A közösségi szolgálat teljesítése csak tanórán kívül történhet. Az iskola keretein kívül teljesített órák számának el kell érnie a 25 órát. Tanítási napokon legfeljebb napi 3 órát, egyébként legfeljebb napi 5 órát teljesíthetnek a tanulók.
A közösségi szolgálat területei
- egészségügyi,
- szociális és jótékonysági,
- oktatási,
- kulturális és közösségi,
- környezet- és természetvédelemi,
- katasztrófavédelmi
- az óvodás korú, sajátos nevelési igényű gyermekekkel, tanulókkal, az idős emberekkel közös sport- és szabadidős
- az egyes rendőrségi feladatok ellátására létrehozott szerveknél bűn- és balesetmegelőzési tevékenység.
A közösségi szolgálat célja
A közösségi szolgálat célja, hogy olyan fiatalokat neveljen, akik felnőtt korukban hajlandók egymásért és a környezetért felelősséget vállalni. Felnőttkorban a közösségért érzett felelősség felvállalásának egyik módja az önkéntesség, vagyis a közösség érdekében ellenszolgáltatás nélkül végzett munka.
A közösségi szolgálat azonban nemcsak önkéntességre nevel, számos személyiségfejlesztő hatása ismert. A legfontosabb, hogy a tanulók az iskolai keretek közül kilépve, tapasztalatok útján tanulnak. Közben az adott feladattól függően fejlődhet kommunikációs, együttműködési és empatikus készségük, szociális érzékenységük. Beleláthatnak a fogadóintézmény működésébe, egy-egy szakma művelőinek életébe, ami új dimenziókat nyithat pályaválasztáskor. A közösségi szolgálat során a tanulók megismerkednek a munka világával, részt vehetnek a helyi közösségek hagyományőrző tevékenységében, és látva a közösségükben aktív szerepet vállaló felnőttek példáját, felkészülhetnek a tudatos, felelős állampolgári létre.
Iskolánk közösségi szolgálati koordinátora
Bármilyen kérdés, probléma esetén kérjük, forduljon bizalommal koordinátorunkhoz.
Elérhetőségünk: kozossegi@dunaferriskola.hu
Közösségi szolgálattal kapcsolatos együttműködési megállapodásaink
Iskolánknak jelenleg több mint száz együttműködési megállapodása van.
Iskolánk tanulói csak olyan szervezetnél teljesíthetnek közösségi szolgálatot, amellyel már van érvényben lévő együttműködési megállapodásunk!
A megállapodások tartalmazzák az intézmények kapcsolattartójának, mentorának és az aláírásra jogosult személynek az elérhetőségét, valamint az ott végzendő munka jellegét.
Együttműködési megállapodások listája
Élmények, tapasztalatok
A közösségi szolgálati órák dokumentálásához az elvégzett tevékenységek élményeinek, tapasztalatainak leírása is hozzátartozik. Iskolánk szöveges dokumentum formájában kéri ezt az élménybeszámolót, amit a tanulók természetesen fotókkal is kiegészíthetnek. A végzős osztályok a Moodle rendszerbe tölthetik fel a kész dokumentumot:
http://moodle.dunaferriskola.hu/
Tanulóink élményei
Akik elsőként teljesítették az 50 óra közösségi szolgálatot
Virágtartók festése a Jószolgálati Otthonban
Kézműveskedés a Gyermekjóléti Szolgálatnál
Az erdei tornapálya felújítása és kerítésfestés a Móra iskolában
Tiszta utcák, tiszta terek 2014
Tanulóink a Rácalmási Tökfesztiválon
Halloween a Villamos Tagiskolában 2014
Karácsonyi játékdélután a Jószolgálati Otthonban 2015
Az olvasókör tapasztalatai 2015
Kapcsolódó dokumentumok:
Az Iskolai Közösségi Szolgálat élményei, tapasztalatai segítő kérdésekkel